Mój kocioł padł… i co dalej?

Mój kocioł padł... i co dalej?

Jacek Jezierski

Nie ma co ukrywać, kiedy schodzimy do kotłowni a tam wyciek , to poważna sprawa. Najczęściej kocioł „puszcza” na styku, gdzie powraca zimna woda z instalacji i spotyka się przez ściankę ze spalinami.  Doprowadza to do wykraplania się od strony paleniska wody z rozpuszczonymi w niej kwasami – pochodnymi spalania drewna i węgla.

Co wtedy robić?

Na pewno czas na wymianę kotła. Od 2018 roku już nie możemy montować kotłów, które nie spełniają wymogów 5 Klasy czystości emisji spalin. Wśród spełniających jest kocioł MPM DSII , który oferujemy.  Powstał on przed laty, kiedy jeszcze nie obowiązywały tak rygorystyczne normy,  w wyniku zapotrzebowania na rynku polskim na bardzo  dobry kocioł zasypowy, spalający drewno i węgiel.

          Drewno, jeśli możemy pozyskać je sami ze swojego lasu lub nabyć za rozsądną cenę jest, i będzie jeszcze długo najtańszym paliwem.
Przykładowo:
Jeśli spalimy drewno sosnowe, zrzyny tartaczne zakupione po 80 zł za MP ze sprawnością tylko 70%, to koszt jednej kilowatogodziny energii wyniesie:  –  1kWh =  poniżej 10 groszy
Wartość opałowa sosna 15% wilgotności – 7,8GJ/m3
Sprawność kotła – 70%
Cena za metr przestrzenny – 80 zł

         Wraz ze wzrostem sprawności ( co za tym idzie, czystości spalania ),  musi obniżyć się temperatura spalin wychodzących z kotła. Kiedy „stary” kocioł chodził „aż buczało”,  spaliny ogrzewały komin, wzrastał ciąg a i komin pozostawał suchy. Inaczej się ma sytuacja z energooszczędnymi kotłami na drewno, węgiel i pelet. Wysoka sprawność urządzeń skutkuje drastycznym obniżeniem temperatury spalin, dlatego

nie można podłączyć nowego kotła do starego, ceglanego komina

         Aby było to możliwe, należy najpierw zastosować wkład kominowy odpowiedni do kotła, czy to na węgiel i drewno, czy na pelet. Oczywiście, ta sytuacja nie ma miejsca, jeśli posiadamy komin z wkładem ceramicznym – taki komin jest żaro- i kwasoodporny.

Każdy wkład redukuje przekrój komina. Może się okazać, że po założeniu wkładu będzie on niewystarczający do prawidłowego funkcjonowania kotła – szczególnie, gdy wybierzemy kocioł z zasypem górnym. rozwiązaniem jest wentylator wyciągowy, który nie zasłaniając przekroju komina, wspomaga ciąg.  Taki wentylator zdecydowanie poprawia ciąg, co za tym idzie kulturę pracy z kotłem.

Mamy rozwiązaną kwestię komina, czas na dobór kotła. I tu przeważnie jest taka zasada :

raczej mniejszy niż większy

Chodzi o przystosowanie mocy kotła do realnego zapotrzebowania na ciepło. W internecie jest całkiem fajne, bezpłatne narzędzie do obliczenia szacunkowego zapotrzebowania naszego domu na ciepło. W nowych domach mamy projekt, w którym mamy podaną tą  wartość. Oto link do strony:

http://cieplowlasciwie.pl/start

Zawsze zapraszam do rozmowy
tu kontakt
Postaram się doradzić, w ramach moich możliwości.
Mamy  na swoim koncie różne realizacje.
Zapraszam.

          A jeśli chcielibyście Państwo troszkę więcej komfortu to zapraszam do zapoznania się z ofertą kotłów na pelet

Artykuły i zdjęcia w tym serwisie mogą być objęte prawami autorskimi - uważaj, jeśli kopiujesz !