Dla kogo kocioł na Pelet?

Dla kogo kocioł na Pelet?

Jacek Jezierski

  Kiedy przeglądamy różne opcje ogrzewania nowych domów, to z pewnością możemy brać pod uwagę Pompy Ciepła. Ale kiedy mówimy o modernizacji starej kotłowni i w dodatku mamy system wysokotemperaturowy – grzejniki żeliwne lub płytowe – to wybór nie jest już taki nieograniczony ( chyba, że PC wysokotemperaturową).

 

Przypadek 1

         Zajmijmy się tym jednym przypadkiem: Stary kocioł „śmieciuch”, grzejniki żeliwne i aluminiowe, część z głowicami termostatycznymi. Rury trochę stalowych, trochę Pexa. Pompka obiegowa oraz bojler 120 litrów wpięty równoległe jak grzejnik – latem grzany prądem..

W tym przypadku inwestor zdecydował się na kocioł Lidia Proplus z nadstawką zwiększającą dwukrotnie ilość peletu (do 60 kg). Samoczyszczący ruszt i turbulatory to pewność niezawodności działania kotła, nawet, jeśli wystąpi przerwa w dostawie prądu, czy trafi się gorszy pelet.

          Kocioł wyposażony został w zawór ochrony powrotu, zabezpieczający go przed korozją niskotemperaturową. Pompa niskoenergetyczna, zawór odpowietrzający, naczynie przeponowe oraz zawór bezpieczeństwa są już jako wyposażenie kotła. W tym przypadku konieczna była jedynie pompa – kocioł został podłaczony do otwartego naczynia wzbiorczego.

          Nad pracą kotła będzie czuwał bezprzewodowy termostat pokojowy – kocioł po nagrzaniu pomieszczenia, gdzie znajduje się termostat dostanie sygnał i sie wyłaczy. Analogicznie, kiedy temperatura spadnie w tym pomieszczeniu, kocioł dostanie sygnał, aby się rozpalić i nagrzać dom. I tak w koło dla zapewnienia komfortu mieszkańców. Oczywiście, na termostacie możemy nastawić różne tempertury np: w dzień inna, inna w nocy oraz na każdy dzień tygodnia oddzielnie.

  CWU, ponieważ jest wpięte równolegle, tak, jak grzejniki, będzie produkowane przy okazji pracy CO. Nie jest to najlepszy sposób na produkcję ciepłej wody użytkowej, ale lepszy niż żaden.

          Ponieważ przed wymianą centralne ogrzewanie było zasilane kotłem na paliwa stałe, woda w instalacji była podgrzewana do 50-65 st.C, to kocioł na pelet Lidia ProPlus idealnie sie sprawdzi jako komfortowy następca.

Artykuły i zdjęcia w tym serwisie mogą być objęte prawami autorskimi - uważaj, jeśli kopiujesz !