Posiadasz PV? Zainstaluj PC

Posiadsz PV? Zainstaluj PC

Jacek Jezierski

          W Polsce, także za sprawą programu „Mój Prąd”, w roku 2020 powstała ogromna ilość prosumenckich instalacji fotowoltaicznych.  Równolegle, za sprawą różnych dotacji, ale przede wszystkim, wzrostu zainteresowania bezobsługowym systemem ogrzewania, lawinowo wzrósł montaż pomp ciepła powietrze-woda (ok. 108 % wzrostu , 48 tyś instalacji – za PORT PC).  Mnie, jako użytkownika, instalatora i mieszkańca oddychającego powietrzem, tam, gdzie mieszkam, bardzo cieszy ten wynik.
          Nie każdy, kto posiada nadwyżki produkcyjne z własnej instalacji PV posiada lub będzie instalował pompę ciepła  powietrze-woda.  Jest to oczywiste ze względów ekonomicznych – taka instalacja, szczególnie przy modernizacji starych budynków, to dość znaczny koszt.

A co, jeśli zamiast instalacji pompy powietrze – woda pójdziemy w nieco tańsze rozwiązanie:

Pompa Ciepła Powietrze – Powietrze

czyli – KLIMATYZATOR do Grzania

Zapraszam do zapoznania się z realizacjami, jakie zrobiliśmy własnie w tym temacie, instalując klimatyzacje do ogrzewania.

Filmy z instalacji

          Część nasych klientów zdecydowała się za instalację klimatyzatorów w celu „zużycia” nadwyżki prądu z własnej instalacji PV. Inni klienci zainstalowali te urządzenia jako sposób na obniżenie kosztów ogrzewania. Bo warto pamiętać, że Klimatyzator grzeje ze sprawnością 400%, 450% i więcej ( SCOP na poziomie nawet 5,2).

          W bardzo dużym uproszczeniu. Jeśli posiadacie Państwo nadwyżki energii z własnej elektrowni na dachu i nie możecie zainstalować ( lub jest to mało efektywne), pompy ciepła powietrze – woda, to przeważnie ZAWSZE opłaca się zainstalować pompę powietrze – powietrze, czyli OGRZEWANIE KLIMATYZATORAMI.

pozdrawiam

Artykuły i zdjęcia w tym serwisie mogą być objęte prawami autorskimi - uważaj, jeśli kopiujesz !